Smażona wołowina z zieloną fasolką
Uwielbiam chińska kuchnię i bardzo żałuję, że tak mało jest miejsc w Polsce gdzie faktycznie przypomina ona tą oryginalną a nie jest jedynie jej marną imitacją przystosowaną do europejskich kubków smakowych. Wydaje mi się, że z chińszczyzną podawaną w Europie dzieje się to samo co z jedzeniem serwowanym w hotelowych kurortach w Turcji, Grecji, Egipcie czy Maroku- staje się nijaka, płaska w smaku, zreformowana w złą stronę, podawana z jakąś koszmarną kulą posklejanego ryżu i jeszcze gorszą surówką z kapusty. Nigdy w Chinach nie spotkałam się z surówką podawaną na jednym talerzu z daniem głównym, zresztą z samą formą surówki też nie,ryż zawsze podaje się w miseczce obok (chyba,że jest to na przykład ryż smażony z warzywami) a system jedzenia jest taki, że zamawia się kilka dań, które stoją na obrotowej części stołu i każdy skubie sobie z tych talerzy to na co ma ochotę i zagryza ryżem z własnej miseczki. Oczywiście jedząc w pojedynkę zamawia się zazwyczaj jedno danie, ale zasada co do ryżu i jarzyny nadal obowiązuje.
Tyle tytułem wstępu.
Przepis na wołowinę z fasolką pochodzi z książki "Chinese Cooking " Deh-ta Hsiung, wydanej w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia. Oczywiście wołowinę bez problemu można zastąpić piersią z kurczaka aczkolwiek zachęcam również do spróbowania tej wersji.
Składniki:
(na 2 porcje)
150 g wołowiny (polędwica, rostbef)
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżka mąki kukurydzianej
400 g zielonej fasolki szparagowej*
4 łyżki oleju
1 łyżeczka soli
2 łyżki sherry
4 łyżki wody
1 łyżeczka oleju sezamowego
dymka do dekoracji
* można użyć fasolki mrożonej, nie należy jej wcześniej rozmrażać.
Wykonanie:
Kroimy mięso na cienkie paseczki,dodajemy do niego sos sojowy i mąkę kukurydzianą. Dokładnie mieszamy i zostawiamy na 10 minut.
Fasolkę kroimy na 5 centymetrowe kawałki.
Rozgrzewamy połowę oleju na patelni lub w woku.Wrzucamy mięso i smażymy mieszając 1 minutę. Łyżką cedzakową zdejmujemy mięso, wlewamy pozostały olej, wrzucamy fasolkę szparagową oraz sól. W przypadku świeżej smażymy 1 minutę mieszając, a jeśli mamy mrożoną to ok. 3-4 minuty. Następnie dodajemy do fasolki mięso, sherry i wodę. Smażymy jeszcze jakieś 30 sekund.
Na koniec skrapiamy olejem sezamowym. Dekorujemy cebulką dymką. Podajemy z ryżem n sypko, przepis znajdziecie tutaj, lub z makaronem.
Smacznego!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz