Tarta kwiatowa


Choć kwiaty dyni, cukinii czy nasturcji nie wnoszą specjalnego smaku do potrawy to jednak cieszą oko i są miłym urozmaiceniem. Zbierałam się do zrobienia tej tarty całe lato, gdy krzaki cukinii uginały się od żółtych kwiatów...no i mi się nie udało. Ale kilka dni temu dostałam od mojego dostawcy koziego mleka zwanego u nas pieszczotliwie Panią Kozą pyszny twarożek z czosnkiem niedźwiedzim i to sprowokowało mnie do zmierzenia się z kwiatami cukinii i całą resztą. Bo kwiaty są w tej tarcie nadziewane....Ale od początku.

Składniki na spód:

1,5 szklanki mąki pszennej
1/4 łyżeczki soli
180 g gram zimnego masła
kilka łyżek lodowatej wody

Oprócz tego:
kwiaty cukinii i/lub dyni
1 cebula
4 ząbki czosnku
1 kromka pszennego chleba bez skóry
oliwa z oliwek
150 g koziego twarożku
ulubione zioła

4 jajka
400 ml śmietany (kwaśnej) 12%
sól
pieprz

Wykonanie:

Do robota kuchennego wrzucamy mąkę, sól i posiekane masło. Miksujemy pulsacyjnie aż zaczną się tworzyć grudki. Dolewamy wodę dalej miksując aż ciasto uformuje się w kulę. Wyciągamy je na blat, zostawiamy pod przykryciem na około godzinę, następnie rozwałkowujemy ciasto (najlepiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia), wykładamy do formy na tartę, obcinamy wystające brzegi, nakłuwamy widelcem i wsadzamy ciasto do zamrażalnika na 30 minut.
Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni.
Na zmrożone ciasto kładziemy folię aluminiową lub papier do pieczenia i obciążamy kulkami ceramicznymi lub ziarnem fasoli jaś (na przykład). Wkładamy do piekarnika. Po 15 minutach ściągamy obciążniki wraz z papierem/folią i podpiekamy środek na złoty kolor (ok.5 minut). Wyciągamy tartę z pieca i zmniejszamy temperaturę do 200 stopni.

Gdy spód się piecze, na patelni rozgrzewamy oliwę, szklimy na niej drobno posiekaną cebulę, pokruszony chleb i czosnek z solą i pieprzem.  Twarożek rozgniatamy widelcem, dodajemy przesmażoną mieszankę, mieszamy i doprawiamy ulubionymi ziołami (może być wspomniany czosnek niedźwiedzi albo na przykład posiekana rukola).
Kwiaty cukinii myjemy i faszerujemy :



Na podpieczony spód wykładamy nafaszerowane kwiaty. Jeśli zostało nam trochę farszu, możemy go rozsypać pomiędzy kwiatami. Jajka mieszamy ze śmietaną, doprawiamy sola i pieprzem i wylewamy na tartę. Na środku układamy kwiaty nasturcji:



Pieczemy w 200 stopniach ok.pół godziny. Po upieczeniu dajemy tarcie chwilę odpocząć zanim ją pokroimy. Na wierzchu możemy umieścić jeszcze jednego kwiatka... Smakuje świetnie na ciepło, ale dla mnie jeszcze lepsza jest po całkowitym wystudzeniu, w temperaturze pokojowej.
Smacznego :-)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Ada w kuchni , Blogger