Twarożek z mleka koziego


Wygląda apetycznie, prawda? Zapewniam Was, że tak samo smakuje. Tu na zdjęciu widzicie kozi twarożek obtoczony w  czosnku niedźwiedzim, ale można użyć różnych dodatków takich jak wszelkiego rodzaju zioła, suszone pomidory czy jadalne kwiaty. 
Do przygotowania takiego twarożku będzie nam potrzebne kilka przedmiotów:

Jeśli nie macie formy serowarskiej do odcedzania, można wykorzystać zwykłe sitko, gazę natomiast kupujemy w aptece- ta metrowa jest chyba najlepsza. Można też wykorzystać tetrową pieluchę.
Są dwa sposoby wykonania tego twarogu, najpierw przedstawię pierwszy:

Składniki:
3 litry niepasteryzowanego mleka koziego
kultura bakterii MSO-11
podpuszczka
50ml wody 
sól niejodowana

Akcesoria:
garnek
termometr kuchenny
forma serowarska/sitko
gaza
cedzak

Wykonanie:

Wlewamy mleko do wyparzonego garnka, podgrzewamy do temperatury 30st Celsjusza, dodajemy szczyptę bakterii (proponuję użyć końcówki wyparzonego noża-im mniej kontaktu z bakteriami na skórze tym lepiej), mieszamy po czym dodajemy podpuszczkę rozpuszczoną w 50ml wody (podpuszczka w ilości zgodnej z instrukcją dawkowania). Mieszamy około minuty z góry na dół po czym przykrywamy np. kocem lub ręcznikiem i odstawiamy na 12 godzin.
Po tym czasie uzyskujemy piękny skrzep, który wygląda tak:

 Przekładamy delikatnie skrzep do formy wyłożonej gazą soląc każdą warstwę skrzepu solą serowarską czyli niejodowaną i pozwalamy masie serowej odciekać przez kolejne 12 godzin:

W trakcie tych 12 godzin, gdy serwatka znacząco odcieknie a serek zmniejszy swą objętość o 2/3 możemy pozbyć się gazy i przełożyć serek do dalszego odciekania bezpośrednio do formy:

Po 12 godzinach mamy gotowy kozi twarożek:

I to jest moment, w którym możemy twarożek obtaczać wedle własnej fantazji lub pozostawić w czystej, białej formie. Do batatów (http://wkuchniady.blogspot.com/2015/10/bataty-zapiekane-z-kozim-serem.html ) uzyłam czystego, bez żadnych dodatków.Świetnie też smakuje na kanapce z chleba na zakwasie ( http://adawkuchni.blogspot.com/2015/11/prosty-domowy-chleb-pszenno-zytni-na.html

Drugim sposobem na zrobienie koziego twarożku jest dodanie do mleka koziego kubka kefiru czy jogurtu, ale warto sprawdzić jego skład-im krótsza lista tym lepiej.
Do takiego mleka również możemy dodać podpuszczkę, ale nie jest to konieczne. Czekamy, aż mleko się zetnie i dalej postępujemy tak jak przy robieniu twarożku z bakteriami.
Przy tym drugim sposobie byłabym ostrożna z soleniem gdyż tak robiony serek jest bardziej kwaśny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Ada w kuchni , Blogger