Domowa ricotta z pełnego mleka


Prawdziwą włoską ricottę robi się z serwatki, niestety wydajność jest bardzo niska zwłaszcza w warunkach domowych. Na szczęście jednak można to obejść i użyć zwykłego, pełnego, niepasteryzowanego mleka- albo od krowy albo tego w woreczku. Z dwóch litrów wyjdzie nam około 400-500g ricotty. Cała tajemnica w uzyskaniu delikatnej konsystencji tkwi w czasie a w zasadzie w tempie robienia-im wolniej tym lepiej. Ale od początku:

Składniki:
2 litry pełnotłustego mleka
1/4 szklanki octu jabłkowego
1 łyżeczka soli (opcjonalnie)
1/4 szklanki słodkiej śmietanki (opcjonalnie)

Wykonanie:

Do garnka wlewamy mleko z octem, opcjonalnie dodajemy sól jeśli wolimy serek lekko słony i zaczynamy wolno podgrzewać, mieszając zwłaszcza przy dnie, bo serek podczas ścinania się lubi przywierać. Cały proces trwa około pół godziny a koniec poznajemy po tym, iż wyraźnie widać zmianę koloru cieczy (słomkowo-zielona zamiast białej) ikontrastującą z bielą pływającego skrzepu serka. 

Wyłączamy kuchenkę i pozostawiamy serek w garnku na 10 minut. Po tym czasie wykładamy skrzep na sitko wyłożone gazą

Odsączamy około pół godziny, po tym czasie przekładamy do miseczki.Dłuższe odsączanie spowoduje, że ricotta będzie sucha. Gdy serek całkiem wystygnie można dodać do niego śmietankę, ale absolutnie nie jest to konieczne. 
Pomimo dodatku soli serek świetnie komponuje się z miodem czy dżemem-na zdjęciu poniżej jako kanapka, której podstawą jest chleb pszenno-żytni na zakwasie http://adawkuchni.blogspot.com/2015/11/prosty-domowy-chleb-pszenno-zytni-na.html 
Poza tym ma tę przewagę nad tradycyjnym domowym twarogiem,że robi się ją znacznie szybciej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Ada w kuchni , Blogger