Pstrąg w migdałach


Ten przepis przeleżał u mnie w zeszycie z notatkami kulinarnymi prawie dwadzieścia lat. Spisałam go chyba z jakiejś gazety i odłożyłam pomiędzy inne zapiski- mój zeszyt oprócz kartek fabrycznych składa się z takiej samej albo i większej ilości notatek i kserówek włożonych dodatkowo- aby odkryć go dla podniebienia całkiem niedawno.
Niektórym połączenie może wydać się nieco dziwne, ale jak zwykle zachęcam i namawiam do spróbowania- o ile lubicie cytrynę, miód i migdały :-)

Składniki:

2 filety z pstrąga
sporo mleka
1 łyżeczka soli
pieprz świeżo mielony
olej do smażenia
mąka pszenna do panierowania
2 łyżki masła klarowanego *
50 g płatków migdałowych
1-2 łyżeczki miodu
sok z 1/2 cytryny

Wykonanie:

Pstrąga myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem i wkładamy do miski wypełnionej mlekiem z dodatkiem soli i pieprzu. Odstawiamy na minimum godzinę do lodówki, ale równie dobrze można go włożyć rano a wyjąć po przyjściu z pracy.
Wymoczonego pstrąga obtaczamy w mące i obsmażamy na oleju na złoty kolor. Przekładamy do naczynia żaroodpornego wyłożonego papierem do pieczenia.
Na drugiej patelni* rozgrzewamy masło klarowane, wrzucamy płatki migdałowe, obsmażamy mieszając na złoty kolor, dodajemy miód i cytrynę. Jeśli wolimy wersję słodszą- dodajemy więcej miodu, jeśli kwaśniejszą-więcej soku z cytryny. Mieszamy i gotową mieszanką polewamy rybę. Naczynie z rybą wstawiamy do pieca (180 stopni bez termoobiegu) na około 15 minut. 
Ponieważ tak przyrządzony pstrąg jest bardzo konkretny w smaku, nie radziłabym przesadzać z dodatkami. Ziemniaki z wody albo puree plus mix sałat czy surówka z tartego selera z jogurtem greckim będą doskonałym tłem dla pstrąga w tej postaci.

*jeśli nie macie masła klarowanego możecie użyć łyżeczki oleju i łyżeczki zwykłego masła. Olej obniży temperaturę masła.
* migdały można usmażyć na patelni po rybie- jeśli jest na niej dużo tłuszczu- większość lub wszystko odlewamy i dalej postępujemy według instrukcji.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Ada w kuchni , Blogger